O jídle

13-04-2018

Jezdím často do Holandska. A Holanďanům závidím ty nádherné písečné pláže... a jídlo. Čerstvé slanečky s cibulí. A ty sýry! Ale nejde jen o typické holandské dobroty. Jde hlavně o to, že v každé mrňavé vesnici v té nejobyčejnější sámošce máte možnost volby: buď nakoupíte levně anebo kvalitně. Úplně všude se dají koupit dobré sýry. V běžných českých potravinách nemáte šanci na ně natrefit ani před Vánoci.

Každý rok se na něj těším. A rozčiluje mě ten hysterický poprask, který se okolo něj vždycky v březnu strhne. Proč proti změně času skoro nikdo neprotestuje na podzim, kdy se ze dne na den snese otravná tma o hodinu dřív? Vždyť je to taky časový posun, taky si tělo musí zvykat na změnu. Já tedy mívám na podzim vztek. Ale teď? Nádhera! Konečně budu moct o hodinu déle pracovat na zahradě nebo chodit po lese. A taky budu moct jít spát o hodinu dřív. A to je nejvíc! 

„Klevisová beweist, dass sie zur Spitze der tschechischen Krimiliteratur gehört. Ihre Fähigkeit, die Tiefen der menschlichen Seele auszuloten, nimmt jetzt neben der zunehmenden Beherrschung des Stils beinahe den Umfang eines psychologischen Romans ein, in dem die Suche nach dem Mörder längst nicht mehr die Hauptsache ist. Es geht um die zynische Zerstörung der Natur, den unversöhnlichen Kampf der Naturschützer gegen die Anhänger einer modernen Lebensweise, die stets mit dem ökonomischen Erfolg und mit der Manipulation anderer einhergeht, gegen die sich der Mensch oftmals vergeblich zu schützen versucht." - František Cinger, Zeitung Právo

Strana 1 z 27